Home » 2014 » April

Monthly Archives: April 2014

DISEMINARE Trysil, Norvegia

Pentru vizualizare click aici: diseminare a reuniunii de proiect din Norvegia

Brauciens uz Norvēģiju

Turpinot šajā mācību gadā iesāktā starptautiskā projekta  Mūžizglītības programmas Comenius apakšprogrammas „Skolu daudzpusējās partnerības” partnerība  „Sava  nacionālā mantojuma apzināšanās, lai definētu un izveidotu Eiropiešu vienoto tēlu” dalību, mums, skolotājām K.Mikažānei, L.Šminiņai, I.Grasmanei, kā arī  4 mūsu vidusskolas skolēniem –Ingai  Andronovai (11.k), Evijai Aidukai, Leldei Līgai Rolavai (11.c) un Jurim Sudmalim (12.k) – bija iespēja braukt pieredzes apmaiņā uz Norvēģijas mazu pilsētiņu – Trisili (Trysil).

No Rīgas mēs izlidojām 9.marta pēcpusdienā, bet līdz savām mītnēm mēs tikām tikai ap pusnakti. Jāpiebilst, ka no tā brīža skolotāji un skolēni tikās katru dienu, bet ne ilgu laiku, jo skolēniem bija sava programma, skolotājiem – sava, turklāt skolēni dzīvoja pie „hostiem”- norvēģu skolēnu mājās, bet visu projektā iesaistīto valstu – Latvijas, Igaunijas, Rumānijas, Polijas, Spānijas, Turcijas un Grieķijas – skolotāji (izņemot, protams, Norvēģijas skolotāji) dzīvoja vienā viesnīcā.

Pirmdien, 10.martā, mums diena sākās ar iepazīšanos ar pilsētu. Norvēģu skolotāji un skolēni visiem atbraukušajiem skolēniem un skolotājiem bija sagatavojuši stāstījumus par ievērojamākajām vietām pilsētā, izvadājot mūs pa tām. Tā kā pilsēta ir maza, tad mums nesagādāja problēmas visas vietas iziet kājām. Problēma radās tikai ledus dēļ – mēs no Latvijas izbraucām īsti pavasarīgā laikā, bet ieradāmies īstā ziemā..

Pēc pastaigas mums bija tikšanās ar pilsētas mēra. Pēc tikšanās mēs devāmies uz Trisiles vidusskolu, kur iepazināmies cits ar citu, katras valsts delegācija kāpa uz skatuves, lai iepazīstinātu ar sevi, pavērojām mācību procesu skolā, kas, protams, atšķīrās no mūsu mācību procesa. Tad arī sekoja pirmais darbs grupās projekta ietvaros – izskatījām katras valsts sagatavoto projekta logo un pārrunājām visus plusus un mīnusus, balsojot par tiem.

Pabeidzot darbu grupās, bija brīvais laiks, kad skolēniem devās ar saviem hostiem uz mājām, bet mēs nedaudz pastaigājāmies par pilsētu. Vakarā skolotājiem bija iespēja izbaudīt vakariņas gandrīz kalna galā ļoti skaistā restorānā.

Otrdiena sākās ļoti jautri, jo bija paredzēta aktivitāte, bez kuras Trisili nevar iedaomāties – slēpošana kalnos. Katrā gadījumā pēc šīs aktivitātes prieks bija redzams katra sejā. Tad arī pēc pusdienām bija projekta darba galvenais uzdevums – prezentēt katras valsts izstrādāto tūrisma bukletu. Ļoti interesanti bija vērot un klausīties, ko katra valsts ir izstrādājusi un ko rādīja par savas valsts ievērojamākajām vietām, UNESCO mantojumu un ēdieniem, dažādiem izstrādājumiem.

Pēc šī darba skolotājiem bija ļoti interesants vakars – norvēģu folkloras vakars. Lai kā mēs gribētu vienkārši paskatīties uz to visu, nekā nebija – nācās vien iesaistīties visā tajā procesā un gandrīz stundu  mācījāmies dejot dažādas dejas. Toties sajūtas pēc tam bija neaprakstāmi jaukas, jo šo dejotāju sirsnība, aizrautība un humors nevarēja atstāt nevienu vienaldzīgu.

Trešdiena mums bija īsta ekskursijas diena, kad varējām aizmirst par darbu un baudīt skaistos skatus, kas pavērās pa ceļam, braucot uz Oslo,  un izbaudīt īsti pavasarī Oslo. Mēs visi ar lielo skolas autobusu devāmies uz galvaspilsētu, lai kopā apmeklētu divus muzejus – Fram muzeju, kurā iepazināmies ar norvēģu tvaikoni Fram, ar kuru 1893. gada jūnijā F. Nansens uzsāka 30 cilvēku ekspedīciju uz ziemeļpolu. Varējām redzēt restaurēto tvaikoni, uzkāpt uz tā klāja, kā arī nokāpt pašā apakšā, kur interesantāk jau bija puišiem skatīties uz dzinējiem un citām tehniskajām lietām. Sēžot uz kugā klāja, uz ekrāna redzējām skaisto ziemeļblāzmu. Pēc tam devāmies uz Vikingu kuģu muzeju, kurā varējām apskatīt gan vikingu restaurētos kuģus, gan dažādus vēsturiskus priekšmetus, kas saistās ar vikingiem.

Pēc kopīgās muzeju apmeklēšanas bija brīvais laiks Oslo, tad nu arī katrs, sadaloties noteiktās grupās, apmeklēja un skatījās to, ko pats vēlējās.

Pēdējā diena bija noslēdzošā sapulce, kurā tika apspriesti jautājumi, kas aptvēra projekta dalību Norvēģijā un nākamo braucienu projekta ietvaros – Spāniju.

Piektdien agri no rīta, pēc viņu laika 4.30 jau bijām autobusā, lai mērotu ceļu uz mūsu mīļajām mājām.

Atskatoties uz visu piedzīvoto, jāsaka, ka sajūtas joprojām ir tikai tās pozitīvākās. Mums bija ļoti patīkami sajust to norvēģu siltumu, labsirdību, uzņemot mūs pie sevis, un fantastisko ieguldījumu, lai uztaisītu tādu programmu, kāda tā bija gan skolotājiem, gan skolēniem. Mēs atbraucām mājās noguruši, bet priecīgi, jo tas tas nogurums bija patīkams.

PROJECT MEETING IN NORWAY

During the period of 9th-14th March 4 students and 3 teachers from Riga Evening Gymnasium had the possibility to visit Norway as part of an international project.
We arrived in Oslo in the evening of Sunday, where we started our trip to Trysil. We took the bus to Hamar city and there we met our Norwegian partners who helped us to get to Trysil. Despite the fact that we started our journey at 4 p.m. in Riga and arrived in Trysil at midnight we were really happy, tired, but happy. The teachers went to the hotel and met colleagues from Greece, Romania, Poland, Estonia, Spain, Norway and Turkey. The students were met by their host families and were taken to the homes they were going to stay during their visit to Norway.
On Monday (10th March) all the partners had a tour around Trysil. Our guides were host students and teachers, as the city is no really big we managed to get everywhere on foot. The ice was the only things that troubled, as we left Riga when the spring was already there. After tour we all went to the Trysil Radhus where we met mayor who told us more about the city.
After the meeting with the mayor we all went to Trysil videregående skole (upper secondary school) for the working session. We were welcomed by the headmaster of the school. After that all partners introduced with themselves.
Before the working session we all had a possibility to visit lessons in the school and to see the study process. Later the working session started. The students had to work in groups and discuss the project logos of each country, the pluses and minuses of each logo. After working session we had free time. The students together with their hosts went to have some lunch but we teachers headed to our hotel. In the evening the teachers had a wonderful dinner in the restaurant in mountains. That was the most fascinating enclosing of the first day in Trysil we could imagine.
The next day (Tuesday) we all went to the mountains and were involved in the activity Trysil is famous for-skiing. Students and teachers really enjoyed this activity. After skiing we all had an outdoor lunch. We were introduced with the traditional Sami dish, deer soup. In the afternoon we all went to school and students started to present tourist guides of each country.
In the evening the teachers had a possibility to enjoy the Norwegian folk music and dances. The experience we had in that evening gave a lot of energy for the rest of the week.
On Wednesday ( 12th March ) we had an excursion day. We went to Oslo and visited Fram museum and Viking ship museum. After, we all had free time and we could explore the city on our own. We met again in Rock café for dinner.
On Thursday (13th March) the partners gathered in the school and discussed the upcoming mobility to Spain and the proper unfolding of the project activities, as well as the final product of Norway meeting.
In the evening we had a farewell dinner and on Friday all the partners left home having all the best memories about their stay in Norway, in Trysil, about the hospitality of our Norwegian colleagues.
This project has been funded with support from the European Commission.
This publication reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.
Latvian Coordinator,
Karīna Mikažāne